טרוורטין ריצוף בומנייט

Home/דפי מידע/מאמרים בומנייט/טרוורטין ריצוף בומנייט

טרוורטין ריצוף בומנייט דמוי אבן טרוורטין

 

טרברטין Travertine הוא סוג של אבן גיר.

טרוורטין הוא סוג של סלע גיר משקע יבשתי, בעל מבנה פנימי מורכב המרובד מתחת למים.
אבן גיר היא סלע משקע המורכבת מהמינרל (סידן פחמתי) קלציט. בעלי חיים ימיים הם המקור העיקרי של סידן פחמתי.

טרברטין נוצר לאורך ואדיות ונחלים במקומות בהם יש מפלים ומעיינות מים מינרליים, חמים במיוחד

טרוורטין הנו חומר גלם לעבודות בנייה ונעשה בו שימוש תכוף באיטליה ובמקומות אחרים.
מפלי טרברטין קיימים לא רק בארצות הברית, באוקלהומה ובטקסס אלא גם והמפורסם ביותר באיטליה, בטיבולי וב- GuidoniaMontecelio. מקומות שנוכל למצוא בהם מחצבות והחשוב ביותר מאז רומי עתיקה, כמו המחצבה הישנה ברניני ב- Guidonia. זה האחרון הוא בעל ערך היסטורי, כי הוא נבחר על ידי גיאן לורנצו ברניני כחומר גלם לבניית אכסדרה של כיכר סנט פטרוס ברומא בשנת 1500. השם טרוורטין נובע משמה של העיר הידועה לשעבר, Tibur בתקופה הרומית העתיקה . שמה הקדום של האבן היה tiburtinus לאפיס, כלומר אבן tibur, אשר הפך עם הזמן בהדרגה ל טרוורטין.

סלע טרוורטין מעצב גם שישה עשר סכרים טבעיים ענקיים בפארק הלאומי הידוע בשם אגמי פליטביצה בקרואטיה.

מפלים עד גובה של שבעים מטר עשויים גם הם טרוורטין.

מפלי אגמים טבעיים הנוצרים מאחורי סלע טרוורטין ניתן לראות גם בעבס עבד ובעטש קו באירן, בפמוקלה בטורקיה, בבנדי אמיר באפגניסטן, בעמק הואנגלונג ובסצואן בסין, ברואידרב בספרד ובצ'מפי סמוק ב גאוטמלה.

בארה"ב, המקום הידוע ביותר להיווצרות טרוורטין הוא הפארק הלאומי ילוסטון, שבו אזורים גאו תרמיים עשירים השכבות טרוורטין.

באוקלהומה שני גנים מוקדשים לפלא טבעי סלע טרוורטין. המים במפלי טורנר, הגבוהים באוקלהומה גובהם 23 מטר, גולשים מעל מערותטרברטין.העיר דייויס מחזיקה היום אלפי דונמים של אבן טרוורטין והפכה אותם לאטרקציה תיירותית. עוד משאב טרברטין נמצא בסולפור אוקלהומה מזרחית למפלי טורנר, כמו כן נחל טרוורטין זורם באביב דרך טבע בגבולות

פארק שעשועים צ'יקאסה.

בטקסס העיר אוסטין בנויה על אבן גיר טרוורטין. באזור יש תצורות רבות של טרוורטין כמו אלה הנמצאים במפלי גורמן הנמצאים בפארק לאומי קולוראדו בנד.

שימושים:

טרברטין משמש לעתים קרובות כחומר בנייה. הרומאים כרו שכבות רבות של טרוורטין. בין המבנים הרבים שבנו מפרוורטים המבנה המפורסם ביותר הוא הקולוסיאום

 

הקולוסיאום אבן טרוורטין

קולוסיאום הנמצא ברומא בנוי מאבן טרוורטין

מבנה הקולוסאום בנוי אבן טרוורטין

האמפיתאטרון הרומי ברומא המבנה הגדול ביותר המבוסס על לוחות אבן טרוורטין.

טרוורטין

בניינים נכבדים ובולטים הבנויים טרוורטין, הבזיליקה סקרה קר Sacré-Cœur בפריז

, מרכז גטי המאה 20 th20-century Getty Center בלוס אנג'לס קליפורניה, טרברטין ששימש למרכז גטי יובא מטיבולי ומגווניה ,איטליה.

טרוורטין הוא אחד מאבנים טבעיות המשמש לסלילת שבילם בחצרות ובגני בתים. לעתים מכנים את האבן גיר טרברטין או שיש טרוורטין אך הוא מסווג כאבן גיר.

האבן מתאפיינת בחורים מגולענים ובתעלות על פני השטח שלה. למרות תעלות אלו המתרחשים באופן טבעי, הם מצביעים על סימני שחיקה ניכרת וקריעה לאורך זמן.

ניתן לרכוש טרברטין חשוף עם חורים או ממולא ברובה מלוטש חלק או מחוספס. אריחי הטרוורטין מגיעים בגדלים סטנדרטיים לריצוף, הגוונים נעים מאפור עד אלמוג אדום.

טרברטין היא אבן שכיחה מאוד באדריכלות מודרנית, צפוץ בעיקר לחיפוי קירות ולריצוף. האדריכל וולטון בקט משלב לעתים קרובות טרוורטין לתוך רבים מהמיזמים שלו.

את הרכות יחסית של אבן ה טרברטין בשילוב עם החורים והתעלות של טרוורטין קשה ליצור גימור. כול השחזה חושפת חורים ותעלותחדשות.

שניים או שלושה יצרני טרברטין קיימים בארצות הברית, הכמות הנצרכת של טרוורטין בארצות הברית נאמדת ב 0.85 טון ורוב היבוא מגיעמאיטליה, מאיראן, ממקסיקו, מטורקיה ומפרו. לפני עשור, היה לאיטליה מונופול על שוק טרברטין בעולם.

2017-06-30T10:09:54+00:00 Categories: דפי מידע, מאמרים בומנייט|
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE