ריצוף בטון מוטבע

ריצוף בטון מוטבע הומצא למעשה בשנות השישים על ידי קבלן בטון בשם בראד באומן. החידוש שהוא המציא היה לעטר בטון באמצעות הטבעת דוגמאות עליו, בטרם התקשה, בעזרת תבניות מתכת. שורשיו אלו של ריצוף בטון מוטבע, הם שעומדים מאחורי כינויו הנפוץ עד היום – ריצוף בטון בומנייט (על שם החברה שהקים בראד באומן). עם השנים השתכללו שיטות ביצוע יציקות הבטון עצמן, וכן הדרכים להטביע עליהן עיטורים. כיום ריצוף בטון מוטבע מהווה אלטרנטיבה מקורית ובעלת יתרונות רבים לשיטות ריצוף מקובלות, בעיקר לאזורים בלתי מקורים אך גם, לעיתים, לריצוף פנים.

הבטון יוצא מן הצללים

הבטון משמש את בני האדם עוד מימי התרבויות העתיקות, וידוע שבטון שימש את הרומאים ועוד קודם לכן את המצרים הקדמונים. למרות שיודעים על מבנים עתיקים למדי בהם נעשה שימוש במוטות ברזל לחיזוק יציקות הבטון, הרי ששימוש בקנה מידה רחב בבטון מזוין החל להיעשות רק במהלך המאה ה19. במהלך המאה העשרים הפך הבטון המזוין לחומר הגלם העיקרי בבנייה המודרנית וכך הוא נותר עד היום. הבטון נתפס אצל רבים כחומר חזק אך אפור ומשעמם. הנטייה היא לכסות את הבטון במיני חיפויים שמטרתם היא הקניית מגע נעים יותר ומראה אסטטי. ריצוף בטון מוטבע מאפשר הנאה מיתרונות הבטון תוך שפני השטח שלו הופכים למרשימים למראה, נוחים לשימוש ונעימים למגע.

ההבדל בין בטון מוטבע לבטון מוחלק

משטחי בטון מוטבע ומשטחי בטון מוחלק נוצקים שניהם על רשתות ברזל או רשתות סיבי זכוכית מצופים, מיושרים, מטופלים בחומרים המקנים להם עמידות ונצבעים בפיגמנט שמעניק גוון מבוקש, רק אז מוחלקים פני שטח הבטון. בריצוף בטון מוטבע מוסיפים לאחר ההחלקה גם הטבעה של דוגמאות.

יתרונות ריצוף בטון

 

  • לבטון עמידות גבוהה מאוד בפני פגעי מזג אוויר ומשחיקה.

  • ריצוף בטון שומר על מראהו לאורך שנים.

  • אין תופעות כמו שקיעת אריחים, שבירתם או צמחים הפורצים דרכם בין אריחים בגינה.

  • ניתן ליצור משטחים במראה אבן טבעית, אריחים למיניהם ואפילו דק דמוי עץ.

  • ריצוף בטון מוטבע דורש אחזקה מינימאלית.

  • ניתן ליישם אותו בקלות על גבי מגוון תשתיות.