ריצוף בטון נחשב לטרנד החם בקרב המעצבים והאדריכלים ויש לו יתרונות רבים בהשוואה לסוגי ריצוף אחרים. ריצוף בטון מוחלק או ריצוף בטון מוטבע פותח בפני מעצבי הפנים ואדריכלי פנים ואדריכלי הסביבה קשת רחבה של אפשרויות מבחינה עיצובית. בעזרת טכנולוגיות חדשות פותחו שיטות חדשות ליציקת בטון בתבניות או על פני משטח, לבטון מוסיפים חומרי איטום, צבע, אקריליים, מעכבי ייבוש וחומרים נוספים וכך ניתן ליצור משטחי ריצוף חזקים במגוון טקסטורות וגוונים. יחד עם זאת חשוב להקפיד על הכנת השטח לפני יציקת הבטון על מנת להבטיח אחידות בגובה המשטח, מראה מושלם, עמידות לאורך זמן והקטנת תזוזת הקרקע העלולה לגרום לסדקים במשטח הבטון.

ריצוף בטון לבית ולגינה

כאמור, ריצוף בטון מוחלק וריצוף בטון מוטבע מתאים לריצוף הבית ולגינה. אם עד לפני כמה שנים נתקלנו בריצופים אלה באולמות אירועים, במבנים שונים, בחניות, במרכזי קניות ובפארקים הרי כיום נעשה בהם שימוש נרחב לבתים ולחצרות הבתים. את הבטון המוחלק או הבטון המוטבע יש לפזר בשכבה דקה ואחידה על פני הריצוף הקיים. יש להכין את השטח מראש כל מנת שיהיה ישר, במידת הצורך מחליקים את השטח באמצעות מכשור מיוחד. למעשה, פילוס הרצפה נעשה באמצעות ציוד מכני תוך עבודה זהירה שלא לפגוע בתשתיות חשמל ומים המונחות מתחת לרצפה. אחרי יציקת הבטון מחליקים את המשטח באמצעות הליקופטר לקבלת המראה האחיד והחלק ומוסיפים את הפיגמנטים הנדרשים לעיצוב ולקבלת המראה המיוחד. לאחר הסלקות המים מעל פני הריצוף מורחים שכבה של סילר אקרילי.

במידה ורוצים ריצוף בטון מוטבע לאחר יציקת בטון צובעים את הבטון עם אבקת צבע מקשיח ומטביעים במשטח חותמות עם טקסטורות שונות על מנת לקבל את המראה הדקורטיבי הרצוי. במקרים בהם יש להתקין את ריצוף הבטוןבאזורים בהם יש אדמות פעילות חשוב להחליף את הקרקע בחומר מצע ולבצע הידוק על מנת להבטיח אחידות ועמידות של יציקת הבטון.

תשתית מצעים לפני יציקה

כמעט בכל מקום על פני כדור הארץ הקרקעות פעילות ולכן חשוב להכין תשתית מצעים לפני היציקה ולבצע הידוק המצע. על התשתית המהודקת מניחים יריעת פלסטיק ועל גביה מניחים רשתות ברזל ורק אז יוצקים את הבטון.