ריצוף חוץ | בטון מוטבע

בין אם מדובר על ריצוף של מרפסת פתוחה, גינה, שביל כניסה או גג עצום ממדים, ריצוף החוץ מהווה חלק אינטגרלי באווירה השלטת ובעיצוב הכללי. פעמים רבות לא נוכל בדיוק להניח את האצבע על הרכיב הייחודי במכלול המרכיבים היוצרים את העיצוב במקום שעושה את ההבדל, כשלמעשה זוהי הגדולה של תחום הריצוף, ההשפעה המשמעותית שמצליחה פשוט לעבור מתחת לרדאר.

ריצוף חוץ צפחה גדולה

ריצוף בטון דמוי צפחה גדולה

יש לציין כי בעבר לא ניתנה תשומת לב רבה מדי לכל נושא ריצוף החוץ, שכן עיקר ההתמקדות הייתה בריצוף הפנים. עם זאת, בשנים האחרונות כל המומחים בתחום כבר תמימי דעים בנוגע לכך שלא ניתן עוד להזניח את ריצוף החוץ או את החשיבות שלו.
הנקודה הבסיסית ביותר שחשוב להתייחס אליה כשבאים לבחור ריצוף חוץ מתאים היא כמובן המסגרת התקציבית המוקדשת לעניין. נכון לכתיבת שורות אלו ישנו מגוון רחב ביותר ולמעשה בלתי נדלה של ריצופי חוץ ובהתאם לכך גם קשת המחירים רחב ביותר. אי לכך, עוד לפני שניגשים למיזם חשוב להחליט מראש מה הוא גבול ההשקעה העליון האפשרי מבחינתכם ולהקפיד כמובן שלא לחרוג ממנו.

החשיבות של אפיון הצרכים שלכם | ריצוף חוץ

בנוסף לכך, חשוב לאפיין את הצרכים שלכם הקשורים לריצוף החוץ. הכוונה היא לכך שאופי השימוש בריצוף ישפיע במידה רבה על אופי וסוג הריצוף. ככול שתאפיינו את הצרכים שלכם באופן המדויק ביותר, כך מלאכת ההתאמה של הריצוף האידאלי עבורכם תהיה קלה ומדויקת יותר.
נסו למשל לחשוב האם אתם עתידים למקם על הריצוף עצמים כבדים, האם על הריצוף אמורים ללכת ברגליים יחפות (כמו במקרה של ריצוף חוץ המיושם ליד בריכה למשל), האם הוא אמור לשמש יותר לחן ופחות לצרכים מעשיים, מה הם תנאי מזג האוויר באזור שבו יותקן הריצוף (תנאי לחות ורטיבות, שמש ישירה וכיוצא באלה) ועוד. הצרכים שלכם ישפיעו למשל על דרגת העמידות של הריצוף, על הנראות שלו ועוד.
תחזוקה של ריצוף חוץ
מעבר לכל מה שהוזכר לעיל, חשוב ביותר לתת את הדעת בתהליך הבחירה לכל נושא התחזוקה. נסו לחשוב האם אתם מעוניינים בריצוף הדורש תחזוקה מתמדת הכוללת בין היתר שטיפה או ליטוש אחת לכמה חודשים עד שנים או שמא אתם מעוניינים בריצוף שלא דורש כמעט תחזוקה, הניחן בעמידות מרבית. כפי שציינו, ישנו מגוון רחב ביותר של סוגי ריצוף הנבדלים אלו מאלה לא רק במחיר למ"ר או בנראות, אלא גם בכמות ההשקעה שהם דורשים מבחינת תחזוקה.

רעיונות לסוגים שונים של ריצוף חוץ

אבנים משתלבות – היתרון של האבנים המשתלבות בא לידי ביטוי בעיקר בעלות הנמוכה שלהן ובכך שמדובר על ריצוף העמיד במיוחד בפני שחיקה מכנית. עם זאת, ריצוף המבוסס על אבנים משתלבות מחייב ביצוע של ריסוס אחת לפרקי זמן מסוימים על מנת למנוע צמיחה של עשבים שוטים בחריצים הנוצרים בין האבנים. בנוסף לכך, האבנים לא עמידות בפני כתמים שכן הן סופגות נוזלים בקלות רבה מאוד.
ריצוף בטון מוטבע בומנייט – שיטת ריצוף חדשה יחסית, שפותחה בשנות השישים של המאה הקודמת. באמצעות ריצוף בטון מוטבע בומנייט ניתן לעטר משטחי בטון סטנדרטיים בעזרת חותמות גומי מעוצבות המוטבעות בבטון וכך ליצור מגוון דוגמאות, דפוסים ומרקמים. באמצעות טכניקת ההטבעה המיוחדת הזו ניתן למשל ליצור משטח המדמה סוגים שונים של אבן סוגים של שונים של עץ וסוגים שונים של סלע, הניחן בעמידות של ריצוף בטון.
בטון מוחלק – ריצוף ללא מרצפות או אבנים שימש בעבר לריצוף של חללים מסחריים או חניונים בלבד, אך כיום הוא נחשב למילה האחרונה בתחום הריצוף, כשלא מדובר רק בריצוף חוץ אלא גם בריצוף פנים של דירות ובתי יוקרה.
ריצוף טרקוטה – ריצוף קלאסי אך ייחודי המתאפיין במראה חם, כפרי ונעים ביותר. סוג זה של ריצוף ניחן במקדם חיכוך גבוה ולפיכך מושלם עבור ריצוף המיושם בסביבות רטובות, בדגש על בריכות פרטיות או ציבוריות.